Jak uzyskać skierowanie do sanatorium NFZ

O potrzebie skierowania pacjenta na leczenie uzdrowiskowe decyduje jego lekarz rodzinny lub lekarz specjalista. Lekarze, którzy pracują na podstawie kontraktu z NFZ dysponują drukiem skierowania na leczenie sanatoryjne. Druk taki można też pobrać ze stron wojewódzkich oddziałów NFZ i wydrukować.

Do formularza skierowania lekarz powinien załączyć właściwą dokumentację medyczną, przede wszystkim aktualne wyniki badań. Jeśli pacjent przebywał w szpitalu nie wcześniej niż 3 miesiące przed wystawieniem wniosku, wskazane jest załączenie wypisu ze szpitala (lub jego kserokopii).

Wniosek należy złożyć w odpowiednim wojewódzkim oddziale NFZ, kierując do działu zajmującego się lecznictwem uzdrowiskowym. Wniosek z reguły przesyła lekarz kierujący, lecz na prośbę może ten wniosek przekazać pacjentowi, który wniosek może przesłać pocztą lub złożyć osobiście.

NFZ następnie rejestruje wniosek i kieruje do lekarzy konsultantów zatrudnionych w danym wojewódzkim oddziale NFZ. Konsultanci weryfikują wniosek pod względem merytorycznym. Po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, kwalifikują pacjentów do uzdrowisk specjalizujących się w leczeniu schorzeń, na które cierpi dany pacjent i które zostały podane we wniosku.

Zarejestrowane skierowanie otrzymuje swój unikalny numer, który jest przesyłany do pacjenta z informacją o orientacyjnym czasie oczekiwanie na wyznaczenie miejsca i terminu leczenia.

Jeśli skierowanie zostanie zweryfikowane negatywnie lub jeśli konsultanci będą mieli dodatkowe pytania dotyczące zdrowia kierowanego pacjenta, konsultanci zwracają się pisemnie do lekarza kierującego o dodatkowe wyjaśnienia.

Numer w kolejce można sprawdzać w serwisie MojeSanatorium.pl.